Boćki zagościły w tysiącach polskich domów, przedszkoli i szkół

Choć bociany przyleciały do nas już w marcu, to w domach, przedszkolach i szkołach w całym kraju zagościły na dobre w czerwcu tego roku. Wszystko dzięki książeczce „Lecą boćki” i konkursowi ogłoszonemu na bociany.pl przez fundację ProNatura i Grupę Energa. Bocianie wyzwanie wyzwoliło wśród najmłodszych i ich opiekunów ogromną kreatywność, co potwierdziło skuteczność takiej formy edukacji przyrodniczej. W mediach społecznościowych zaroiło się od bocianów – pod hasztagami #bocianypl i #energa można znaleźć mnóstwo różnorodnych prac, ukazujących scenki z życia bocianów oraz piękno przyrody wokół ich gniazd. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Koniecznego wyłoniło laureatów, a autorzy najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych zostali nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki „Lecą boćki”.

Bociany są wyjątkowo lubianymi zwierzętami, symbolami polskiej przyrody, nieodzownym elementem sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterami wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność jednak spada, dlatego tak ważne są inicjatywy mające na celu ochronę boćków i ich siedlisk oraz edukację przyrodniczą, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Pomagać temu gatunkowi od lat stara się Grupa Energa, która zabezpiecza tysiące bocianich gniazd montując na słupach energetycznych specjalne platformy, a współpracując z przyrodnikami, pokazuje w jaki sposób każdy z nas może zaangażować się w ochronę tych sympatycznych ptaków. Żeby dotrzeć do najmłodszych i przybliżyć im fascynujący świat bocianów, z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, postanowiono zorganizować dla nich konkurs. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli, dzieci i rodziców.


Przedstawienie dzieci z przedszkola w Gogolinie

Edukacja przez zabawę, nawet w czasie pandemii

Książeczka „Lecą boćki” wraz z materiałami dydaktycznymi trafiła w formie elektronicznej do ponad 20 tys. szkół i przedszkoli w całej Polsce. Wydawnictwo w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje jak wygląda bociani rok, jakie są zwyczaje tych ptaków, przybliża wiele ciekawostek oraz garść sposobów, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo tych wyjątkowych zwierząt. Udostępnienie książeczki w czasie, gdy większość zajęć tradycyjnych została zawieszona, miała przybliżyć najmłodszym bociany i zainspirować nauczycieli oraz rodziców do rozmów o tych pięknych ptakach i przyrodzie wokół nas. Dla wszystkich chętnych, chcących przedstawić swoją artystyczną interpretację książeczki ogłoszono też konkursu, w którym zadaniem dzieci było przygotowanie piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia, które nawiązywało do bocianiej historii. Rywalizacja właśnie została zakończona, a dokonania młodych artystów można odnaleźć w mediach społecznościowych wpisując hasztagi #BocianyPL i #Energa.

Dominika Witkowska, Julian 8Praca Juliana lat 8 z Charbic Górnych

Mimo panującej pandemii, izolacji i szeregu ograniczeń w kontaktach międzyludzkich idea ochrony bocianów okazała się dużym sukcesem, a nauczyciele przedszkoli i klas 0-3 bardzo pozytywnie wypowiadali się o konkursie:

– Bardzo dziękujemy za fantastyczny konkurs, który pozwolił na rozwój kreatywności uczestników oraz uatrakcyjnił czas nauki zdalnej zarówno dzieciom, nauczycielom jak i rodzicom. Była to niesamowita zabawa, która pobudzała inicjatywę zainteresowanych, a przede wszystkim wprowadziła w tajnik wiedzy o bocianach! Ożarów dziękuje i pozdrawia!

Konkurs bardzo fajny. Bardzo cieszy nas to, że w konkursie mogą wziąć bez problemu zarówno dzieci pełnosprawne, jak też dzieci z zaburzeniami, w tym spektrum autyzmu, bo możliwości było bardzo dużo. Super! 🙂

Dziękujemy za zorganizowanie wspaniałego konkursu, dzięki któremu można przybliżyć i poznać nasze kochane boćki

Przedszkole w Głogówku 10
Przedszkole Publiczne nr 3 w Głogówku

Wykorzystując nowoczesne media społecznościowe, zarówno dzieci, rodzice, opiekunowie i przede wszystkim nauczyciele znaleźli sposób, by poprzez bocianie sprawy być razem i interpretować wspólnie życie codzienne tego gatunku. Piosenka „Lecą boćki” doczekała się nowych aranżacji, dodatkowych słów i przepięknych kostiumów. Prace plastyczne pokazały sporo inwencji twórczej, a użyte materiały często zaskakiwały pomysłowością. Od papierowych talerzyków, przez płatki do makijażu po instalacje okienne i trójwymiarowe plastelinowe diaporamy. Duża rozpiętość wieku, mnogość użytych technik oraz zgłoszonych prac sprawiły, że jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania.

– Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny – powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki „Lecą boćki” i przewodniczący jury konkursu. – Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach – dodał.

Monika Chłopicka, FilipPraca Filipa lat 7 z Kutna

Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W udział w wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1000 dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców – autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki „Lecą boćki”.

Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.

Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/).

Praca Kacpra, lat 6Praca Kacpra lat 6 z Niegowy

Dyplom dla „Przyjaciół bocianów”

Wielkie podziękowania należą się każdemu dziecku, które poświęciło swój czas na poznanie bocianich zwyczajów i włączyło się do zabawy w twórczą interpretację książeczki o boćkach. Dlatego organizatorzy przygotowali dla najmłodszych jeszcze jedną niespodziankę – dyplom i tytuł „Przyjaciela bocianów”. Każdy, kto chce uhonorować swoich podopiecznych, może pobrać dyplom (plik PDF, plik JPEG) i wypełnić go danymi dziecka oraz przekazać osobiście, lub formie elektronicznej.

Dyplom i tytuł Przyjaciela bocianów

Pobierz dyplom w pliku w formacie JPEG lub PDF i wydrukuj jako podziękowanie dla dziecka.

Dlaczego energetycy pomagają bocianom?

Szacuje się, że 3/4 polskich bocianów jako miejsca lęgowe wybiera słupy energetyczne. Robią to z prostego powodu – łatwiej im tam chronić jaja i młode przed drapieżnikami. Firmy energetyczne, m.in. Grupa Energa, od ponad 25 lat, chcąc zapewnić bezpieczeństwo ptaków i ciągłość dostaw energii dla klientów, wynoszą gniazda na specjalne platformy. Dzięki tym konstrukcjom bociany mogą bezpiecznie doglądać swoje dzieci. Dotychczas Energa zamontowała ich ponad 11,5 tys.

matraszkas
Praca Macieja lat 5 z Mławy

– Dane z ostatnich lat wskazują na coraz gorszą kondycję boćków w Polsce. Zmiany w rolnictwie powodują, że kurczą się naturalne żerowiska, dodatkowo brak pokarmu wzmagają od kilku lat powtarzające się susze – powiedział Tomek Królak, ornitolog, pracownik spółki Energa-Operator. – Wiemy, że liczba bocianów spada dzięki obserwacjom gniazd i danym uzyskiwanym z obserwacji ptaków z obrączkami. Na szczęście dzięki energetykom bociany mogą liczyć przynajmniej na bezpieczne gniazda – dodał.

Agata Lech, Karolinka 7Praca Karoliny lat 7 z Krasocina

Jednak to nie wszystko, co energetyczny koncern robi dla tych pięknych ptaków. Bociany wybrały Energę, dlatego energetycy odwdzięczają się im, dodatkowo edukując i prowadząc z przyrodnikami z Fundacji Przyrodniczej ProNatura akcje wspierające ochronę boćków w Polsce. 10 lat temu w unikatowym na skalę Europy programie „Energetyczni obrączkarze”, dzięki współpracy energetyków z ornitologami, przeszkolono kilkudziesięciu pracowników Energi, którzy następnie oznakowali aż 5 tys. bocianich piskląt. Ornitolodzy mogą dziś śledzić migracje i kondycję polskich bocianów, a dzięki temu lepiej im pomagać. „Energowe” bociany podróżowały po całym świecie, zaobserwowano je np. w Sudanie i w Turcji. Jeden z bocianów po 7 latach od wyklucia w Biskupcu, założył gniazdo 900 km dalej na wschód, aż w rosyjskim Smoleńsku! Co potwierdza obserwacje przyrodników mówiące o tym, że z polskich siedlisk ptaki przenoszą się bardziej na wschód i północ, gdzie łatwiej im znaleźć pożywienie.

Sylwia Mocydlarz, Marysia 7
Praca Marysi lat 7 z Koźmina Wielkopolskiego

Do dziś Energa lokalnie pomaga przy obrączkowaniu i jeśli istnieje taka potrzeba, ornitologom udostępniane są podnośniki. Pomocy służy też powołana z przyrodnikami infolinia 801 BOCIAN (czyli 801 26 24 26) i email [email protected]. Fachowcom można zgłaszać nagłe przypadki związane z bocianami, a pracownicy infolinii pomagają rozwiązać sprawę, kierując ją do odpowiedniej instytucji odpowiedzialnej za ochronę przyrody.

Wszyscy których interesują informacje nt. życia polskich bocianów oraz sposoby w jakie możemy przyczynić się do ochrony tych pięknych ptaków, mogą odnaleźć je na stronie internetowej www.bociany.pl oraz blogu przyrodniczym www.dbajopbociany.pl.

Praca Nadii, lat 9Praca Nadii lat 9 z Chęcin

Dodaj komentarz