Konkurs „Lecą boćki”

Lecą boćki - książeczka do pobrania„Wszyscy dbamy o bociany, bagna, łąki im oddamy, miedze, rzeki i pastwiska, to bociania pełna miska…”
Taki refren ma piosenka dla dzieci, wydana także jako ilustrowana książeczka, popularyzująca wiedzę o zwyczajach i ochronie tych najsłynniejszych polskich ptaków. Specjalnie z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, Fundacja Przyrodnicza Pro Natura we współpracy z  Energą z Grupy ORLEN dwukrotnie przeprowadziła konkurs dla najmłodszych inspirowany wydawnictwem „Lecą boćki”.

Książeczka w Dniu Bociana już dwukrotnie trafiła w formie elektronicznej do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Można ją także pobrać na naszej stronie (plik PDF 3MB). Dzieci mogą dowiedzieć się z niej ciekawostek z życia bocianów oraz tego jak w prosty sposób każdy może włączyć się w ochronę tych powszechnie lubianych ptaków. Dokąd podróżują lecąc do tzw. ciepłych krajów? Co tak naprawdę jest ich przysmakiem? Dlaczego sznurki są dla nich śmiertelnie groźne? A także np. kiedy młode boćki opuszczają gniazda swoich rodziców i wzbijają się w przestworza. A mało kto pewnie wie, że przysmakiem bocianów wcale nie są żaby. Z zaskoczeniem może spotkać się też informacja o tym, ze że te majestatycznie wyglądające w powietrzu ptaki, mimo pokonywania nawet 8 tys. km, wcale świetnie nie latają.

Książeczka „Lecą boćki” z tekstem autorstwa Krzysztofa Koniecznego i historią bocianiego roku pięknie ilustrowaną przez panią Katarzynę Kopiec-Sekietę, zawiera także zapis nutowy piosenki. Dodatkowo specjalnie dla rodziców i nauczycieli wydawnictwo zostało uzupełnione o dodatkowy załącznik i komentarz autora (plik PDF 0,2MB), który pozwala opiekunom łatwiej wytłumaczyć dzieciom język rymowanej opowieści. Dzięki temu książeczka może być doskonałym materiałem do przygotowania zajęć na temat bocianów, śpiewanego przedstawienia, czy inspiracją do innych artystycznych aktywności.

Konkurs z okazji Dnia Bociana i Dnia Dziecka

Nieprzypadkowo na moment ogłoszenia konkursu dla najmłodszych wybrano wigilię Dnia Dziecka, czyli 31 maja. Jak bowiem powszechnie wiadomo, zanim pojawią się dzieci, powinien przylecieć bocian… Początkowo zabawa zaplanowany był jako jednorazowa akcja, jednak w związku z popularnością jaką zdobyła, organizatorzy postanowili ją kontynuować.

W zabawie organizowanej w okresie maj-czerwiec mogą wziąć udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych. Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciel grupy z placówki edukacyjnej, natomiast indywidualnie dziecko zgłaszał rodzic. Zabawa polegała na twórczym wykorzystaniu książeczki „Lecą boćki…” – nagraniu tekstu w formie piosenki, wierszyka, czy przedstawienia, lub wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej, czy zdjęcia jako np. relacji z akcji zbierania sznurków. Wykonanie powinno zostać opublikowane i oznaczone w mediach społecznościowych #BocianyPL i #Energa pod wpisem dedykowanym dla konkretnej grupy uczestników (przedszkola, szkoły, dzieci indywidualne). Dla  autorów najciekawszych propozycji przygotowano nagrody – zestawy gadżetów sportowych i edukacyjnych ufundowanych przez Energę SA dla 25 najwyżej ocenionych grup przedszkolnych, 25 grup szkolnych oraz 50 dzieci zgłoszonych do zabawy samodzielnie.

Do udziału i przygotowywania odpowiedź na wyzwanie w formie, która będzie najbardziej odpowiadała dzieciakom, zapraszamy Wszystkich chętnych.

Szczegóły akcji są relacjonowane na facebooku i instagramie:

2. edycja konkurs trwała od 31 maja do 21 czerwca 2021 r., zaś jego regulamin dostępny jest tutaj: konkurs_leca_bocki_regulamin.

Do zaśpiewania

Zachęcamy też do zapoznania się z pierwszym udokumentowanym wykonaniem piosenki udostępnionym przez autora na blogu przyrodniczym Dbajobociany.pl.

 

Do kolorowania

15 ilustracji z książeczki można wykorzystać do stworzenia ich własnych wersji. Wystarczy je pokolorować. Można też dorysować dalszą część historii, lub dodatkowe elementy krajobrazu.

Zapraszamy do pobierania i plastycznej zabawy.


Żerowisko bocianów

Zdjęcie 1 z 15

 
Edukacja przez zabawę, nawet w czasie pandemii

Obydwie odsłony konkursu spotkały się z fantastycznym odzewem. Mimo panującej pandemii, izolacji i szeregu ograniczeń w kontaktach międzyludzkich idea ochrony bocianów okazała się dużym sukcesem, a nauczyciele przedszkoli i klas 0-3 bardzo pozytywnie wypowiadali się o konkursie:

– Bardzo dziękujemy za fantastyczny konkurs, który pozwolił na rozwój kreatywności uczestników oraz uatrakcyjnił czas nauki zdalnej zarówno dzieciom, nauczycielom jak i rodzicom. Była to niesamowita zabawa, która pobudzała inicjatywę zainteresowanych, a przede wszystkim wprowadziła w tajnik wiedzy o bocianach! Ożarów dziękuje i pozdrawia!

Konkurs bardzo fajny. Bardzo cieszy nas to, że w konkursie mogą wziąć bez problemu zarówno dzieci pełnosprawne, jak też dzieci z zaburzeniami, w tym spektrum autyzmu, bo możliwości było bardzo dużo. Super! 🙂

Dziękujemy za zorganizowanie wspaniałego konkursu, dzięki któremu można przybliżyć i poznać nasze kochane boćki

Przedszkole w Głogówku 10
Przedszkole Publiczne nr 3 w Głogówku (laureat 1. edycji)

Wykorzystując nowoczesne media społecznościowe, zarówno dzieci, rodzice, opiekunowie i przede wszystkim nauczyciele znaleźli sposób, by poprzez bocianie sprawy być razem i interpretować wspólnie życie codzienne tego gatunku. Piosenka „Lecą boćki” doczekała się nowych aranżacji, dodatkowych słów i przepięknych kostiumów. Prace plastyczne pokazały sporo inwencji twórczej, a użyte materiały często zaskakiwały pomysłowością. Od papierowych talerzyków, przez płatki do makijażu po instalacje okienne i trójwymiarowe plastelinowe diaporamy. Duża rozpiętość wieku, mnogość użytych technik oraz zgłoszonych prac sprawiły, że jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania.

– Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny – powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji Pro Natura, autor książeczki „Lecą boćki” i przewodniczący jury konkursu. – Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach – dodał.

Monika Chłopicka, FilipPraca Filipa lat 7 z Kutna (laureat 1. edycji)

Wyniki 1. edycji

W 2020 roku na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W udział w wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1000 dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców – autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki „Lecą boćki”.

Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.

Lista laureatów 1. edycji zabawy znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/).

Praca Kacpra, lat 6Praca Kacpra lat 6 z Niegowy (laureat 1. edycji)

Wyniki 2. edycji

Na zaproszenie do konkursu w 2021 r. odpowiedziały 94 placówki oświatowe z całej Polski oraz 108 rodzin. Uczestnicy przesłali ok. 300 prac plastycznych (w tym również prace przestrzenne) i 20 nagrań występów scenicznych. Ostatecznie jury edukacyjnymi nagrodami wyróżniło autorów najciekawszych prac z 25 przedszkoli, 25 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Wśród zwycięzców znajdują się mieszkańcy z niemal wszystkich województw m.in. z pomorskiego, podkarpackiego i warmiński-mazurskiego.

Lista dzieci i placówek wyróżnionych w 2. edycji konkursu znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2021/08/20/konkursu-leca-bocki-laureaci/).

Dyplom dla „Przyjaciół bocianów”

Każdemu dziecku, które poświęci swój czas na poznanie bocianich zwyczajów i włączy się do zabawy w twórczą interpretację książeczki o boćkach należą się wielkie podziękowania. Dlatego organizatorzy przygotowali dla najmłodszych jeszcze jedną niespodziankę – dyplom i tytuł „Przyjaciela bocianów”. Każdy, kto chce uhonorować swoich podopiecznych za udział w zabawie, może pobrać dyplom (plik PDF, plik JPEG) i wypełnić go danymi dziecka oraz przekazać osobiście, lub formie elektronicznej.

 

Dyplom i tytuł Przyjaciela bocianów

Pobierz dyplom w pliku w formacie JPEG lub PDF i wydrukuj jako podziękowanie dla dziecka.

 

Uwaga:
Zgłoszenie Pracy do Konkursu poprzez jej opublikowanie oznacza akceptację treści Regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji Konkursu.
Zgodnie z art. 13 i art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informuję, że Administratorem danych osobowych osób fizycznych przetwarzanych w niniejszym Konkursie w celu i w zakresie niezbędnym do jego przeprowadzenia jest Organizator – Fundacja Przyrodnicza „pro Natura” z siedzibą w Trzcinica Wołowska (56-160), przy Trzcinica Wołowska nr 10 poczta Wińsko.