Konkurs „Lecą boćki”

Lecą boćki - książeczka do pobrania„Wszyscy dbamy o bociany, bagna, łąki im oddamy, miedze, rzeki i pastwiska, to bociania pełna miska…”
Taki refren ma piosenka dla dzieci, wydana także jako ilustrowana książeczka, popularyzująca wiedzę o zwyczajach i ochronie tych najsłynniejszych polskich ptaków. Specjalnie z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, Fundacja Przyrodnicza ProNatura we współpracy z Grupą Energa zaprasza do konkurs dla najmłodszych inspirowanego „Lecą boćki…”.

Książeczka autorstwa Krzysztofa Koniecznego trafi w najbliższych dniach w formie elektronicznej do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski, jednak na naszej stronie można ją pobrać już dziś. Dzieci mogą dowiedzieć się z niej ciekawostek z życia bocianów oraz tego jak w prosty sposób każdy może włączyć się w ochronę tych powszechnie lubianych ptaków. Dokąd podróżują lecąc do tzw. ciepłych krajów? Co tak naprawdę jest ich przysmakiem? Dlaczego sznurki są dla nich śmiertelnie groźne? A także np. kiedy młode boćki opuszczają gniazda swoich rodziców i wzbijają się w przestworza. A mało kto pewnie wie, że przysmakiem bocianów wcale nie są żaby. Z zaskoczeniem może spotkać się też informacja o tym, ze że te majestatycznie wyglądające w powietrzu ptaki, mimo pokonywania nawet 8 tys. km, wcale świetnie nie latają.

Książeczka „Lecą boćki” z tekstem autorstwa Krzysztofa Koniecznego i historią bocianiego roku pięknie ilustrowaną przez panią Katarzynę Kopiec-Sekietę, zawiera także zapis nutowy piosenki. Dodatkowo specjalnie dla rodziców i nauczycieli wydawnictwo zostało uzupełnione o dodatkowy załącznik i komentarz autora, który pozwoli opiekunom łatwiej wytłumaczyć dzieciom język rymowanej opowieści. Dzięki temu książeczka może być doskonałym materiałem do przygotowania zajęć na temat bocianów, śpiewanego przedstawienia, czy inspiracją do innych artystycznych aktywności.

Konkurs z okazji Dnia Bociana i Dnia Dziecka

Fundacja ProNatura i Energa nieprzypadkowo ogłaszają konkurs dla najmłodszych w przededniu Dnia Dziecka i Dnia Bociana. Święto bocianów przypada bowiem 31 maja, czyli w wigilię święta wszystkich dzieci, a jak powszechnie wiadomo, zanim pojawią się dzieci, powinien przylecieć bocian…

Udział w konkursie będą mogły wziąć udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, zgłoszone przez opiekunów jako grupy z placówek edukacyjnych, jak i indywidualnie przez rodziców. Polegać on będzie na twórczym wykorzystaniu książeczki „Lecą boćki…” – przygotowaniu piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia. Wykonanie powinno zostać opublikowane i oznaczone w mediach społecznościowych #BocianyPL i #Energa. Najciekawszy propozycje nagrodzone będą zestawami gadżetów sportowych i edukacyjnych ufundowanych przez Energę SA dla 20 najwyżej ocenionych grup przedszkolnych, 20 grup szkolnych oraz 50 dzieci zgłoszonych do zabawy samodzielnie.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału i przygotowywania odpowiedź na wyzwanie w formie, która będzie Wam najbardziej odpowiadała.

Obserwujcie nas na facebooku i instagramie:

Konkurs trwa od 29 maja do 21 czerwca 2020r., zaś jego regulamin dostępny jest tutaj: konkurs_leca_bocki_regulamin.

Do zaśpiewania

Zachęcamy też do zapoznania się z pierwszym udokumentowanym wykonaniem piosenki udostępnionym przez autora na blogu przyrodniczym Dbajobociany.pl.

 

Do kolorowania

15 ilustracji z książeczki można wykorzystać do stworzenia ich własnych wersji. Wystarczy je pokolorować. Można też dorysować dalszą część historii, lub dodatkowe elementy krajobrazu.

Zapraszamy do pobierania i plastycznej zabawy.


Żerowisko bocianów

Zdjęcie 1 z 15

 

Uwaga:
Zgłoszenie Pracy do Konkursu poprzez jej opublikowanie oznacza akceptację treści Regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji Konkursu.
Zgodnie z art. 13 i art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informuję, że Administratorem danych osobowych osób fizycznych przetwarzanych w niniejszym Konkursie w celu i w zakresie niezbędnym do jego przeprowadzenia jest Organizator – Fundacja Przyrodnicza „pro Natura” z siedzibą w Trzcinica Wołowska (56-160), przy Trzcinica Wołowska nr 10 poczta Wińsko.