Konkurs „Lecą boćki”

Lecą boćki - książeczka do pobrania„Wszyscy dbamy o bociany, bagna, łąki im oddamy, miedze, rzeki i pastwiska, to bociania pełna miska…”
Taki refren ma piosenka dla dzieci, wydana także jako ilustrowana książeczka, popularyzująca wiedzę o zwyczajach i ochronie tych najsłynniejszych polskich ptaków. Specjalnie z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, Fundacja Przyrodnicza ProNatura we współpracy z Grupą Energa ogłosiła konkurs dla najmłodszych inspirowanego „Lecą boćki…”.

Książeczka w Dniu Bociana trafiła w formie elektronicznej do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Można ją także pobrać na naszej stronie (plik PDF 3MB). Dzieci mogą dowiedzieć się z niej ciekawostek z życia bocianów oraz tego jak w prosty sposób każdy może włączyć się w ochronę tych powszechnie lubianych ptaków. Dokąd podróżują lecąc do tzw. ciepłych krajów? Co tak naprawdę jest ich przysmakiem? Dlaczego sznurki są dla nich śmiertelnie groźne? A także np. kiedy młode boćki opuszczają gniazda swoich rodziców i wzbijają się w przestworza. A mało kto pewnie wie, że przysmakiem bocianów wcale nie są żaby. Z zaskoczeniem może spotkać się też informacja o tym, ze że te majestatycznie wyglądające w powietrzu ptaki, mimo pokonywania nawet 8 tys. km, wcale świetnie nie latają.

Książeczka „Lecą boćki” z tekstem autorstwa Krzysztofa Koniecznego i historią bocianiego roku pięknie ilustrowaną przez panią Katarzynę Kopiec-Sekietę, zawiera także zapis nutowy piosenki. Dodatkowo specjalnie dla rodziców i nauczycieli wydawnictwo zostało uzupełnione o dodatkowy załącznik i komentarz autora (plik PDF 0,2MB), który pozwoli opiekunom łatwiej wytłumaczyć dzieciom język rymowanej opowieści. Dzięki temu książeczka może być doskonałym materiałem do przygotowania zajęć na temat bocianów, śpiewanego przedstawienia, czy inspiracją do innych artystycznych aktywności.

Konkurs z okazji Dnia Bociana i Dnia Dziecka

Fundacja ProNatura i Energa nieprzypadkowo ogłosiły konkurs dla najmłodszych w przededniu Dnia Dziecka i Dnia Bociana. Święto bocianów przypada bowiem 31 maja, czyli w wigilię święta wszystkich dzieci, a jak powszechnie wiadomo, zanim pojawią się dzieci, powinien przylecieć bocian…

Udział w konkursie mogły wziąć udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Zgłoszenia mógł dokonać nauczyciel grupy z placówki edukacyjnej, natomiast indywidualnie dziecko zgłaszał rodzic. Zabawa polegała na twórczym wykorzystaniu książeczki „Lecą boćki…” – nagraniu tekstu w formie piosenki, wierszyka, czy przedstawienia, lub wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej, czy zdjęcia. Wykonanie powinno było zostać opublikowane i oznaczone w mediach społecznościowych #BocianyPL i #Energa. Dla  autorów najciekawszych propozycji przygotowano nagrody – zestawy gadżetów sportowych i edukacyjnych ufundowanych przez Energę SA dla 20 najwyżej ocenionych grup przedszkolnych, 20 grup szkolnych oraz 50 dzieci zgłoszonych do zabawy samodzielnie.

Do udziału i przygotowywania odpowiedź na wyzwanie w formie, która będzie najbardziej odpowiadała dzieciakom, zaproszono Wszystkich chętnych.

Szczegóły akcji były relacjonowane na facebooku i instagramie:

Konkurs trwał od 29 maja do 21 czerwca 2020r., zaś jego regulamin dostępny jest tutaj: konkurs_leca_bocki_regulamin.

Do zaśpiewania

Zachęcamy też do zapoznania się z pierwszym udokumentowanym wykonaniem piosenki udostępnionym przez autora na blogu przyrodniczym Dbajobociany.pl.

 

Do kolorowania

15 ilustracji z książeczki można wykorzystać do stworzenia ich własnych wersji. Wystarczy je pokolorować. Można też dorysować dalszą część historii, lub dodatkowe elementy krajobrazu.

Zapraszamy do pobierania i plastycznej zabawy.


Bociania uczta

Zdjęcie 2 z 15

 
Edukacja przez zabawę, nawet w czasie pandemii

Konkurs spotkał się z fantastycznym odzewem. Mimo panującej pandemii, izolacji i szeregu ograniczeń w kontaktach międzyludzkich idea ochrony bocianów okazała się dużym sukcesem, a nauczyciele przedszkoli i klas 0-3 bardzo pozytywnie wypowiadali się o konkursie:

– Bardzo dziękujemy za fantastyczny konkurs, który pozwolił na rozwój kreatywności uczestników oraz uatrakcyjnił czas nauki zdalnej zarówno dzieciom, nauczycielom jak i rodzicom. Była to niesamowita zabawa, która pobudzała inicjatywę zainteresowanych, a przede wszystkim wprowadziła w tajnik wiedzy o bocianach! Ożarów dziękuje i pozdrawia!

Konkurs bardzo fajny. Bardzo cieszy nas to, że w konkursie mogą wziąć bez problemu zarówno dzieci pełnosprawne, jak też dzieci z zaburzeniami, w tym spektrum autyzmu, bo możliwości było bardzo dużo. Super! 🙂

Dziękujemy za zorganizowanie wspaniałego konkursu, dzięki któremu można przybliżyć i poznać nasze kochane boćki

Przedszkole w Głogówku 10
Przedszkole Publiczne nr 3 w Głogówku

Wykorzystując nowoczesne media społecznościowe, zarówno dzieci, rodzice, opiekunowie i przede wszystkim nauczyciele znaleźli sposób, by poprzez bocianie sprawy być razem i interpretować wspólnie życie codzienne tego gatunku. Piosenka „Lecą boćki” doczekała się nowych aranżacji, dodatkowych słów i przepięknych kostiumów. Prace plastyczne pokazały sporo inwencji twórczej, a użyte materiały często zaskakiwały pomysłowością. Od papierowych talerzyków, przez płatki do makijażu po instalacje okienne i trójwymiarowe plastelinowe diaporamy. Duża rozpiętość wieku, mnogość użytych technik oraz zgłoszonych prac sprawiły, że jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania.

– Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny – powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki „Lecą boćki” i przewodniczący jury konkursu. – Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach – dodał.

Monika Chłopicka, FilipPraca Filipa lat 7 z Kutna

Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W udział w wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1000 dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców – autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki „Lecą boćki”.

Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.

Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/).

Praca Kacpra, lat 6Praca Kacpra lat 6 z Niegowy

Dyplom dla „Przyjaciół bocianów”

Wielkie podziękowania należą się każdemu dziecku, które poświęciło swój czas na poznanie bocianich zwyczajów i włączyło się do zabawy w twórczą interpretację książeczki o boćkach. Dlatego organizatorzy przygotowali dla najmłodszych jeszcze jedną niespodziankę – dyplom i tytuł „Przyjaciela bocianów”. Każdy, kto chce uhonorować swoich podopiecznych, może pobrać dyplom (plik PDF, plik JPEG) i wypełnić go danymi dziecka oraz przekazać osobiście, lub formie elektronicznej.

Dyplom i tytuł Przyjaciela bocianów

Pobierz dyplom w pliku w formacie JPEG lub PDF i wydrukuj jako podziękowanie dla dziecka.

 

Uwaga:
Zgłoszenie Pracy do Konkursu poprzez jej opublikowanie oznacza akceptację treści Regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby realizacji Konkursu.
Zgodnie z art. 13 i art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informuję, że Administratorem danych osobowych osób fizycznych przetwarzanych w niniejszym Konkursie w celu i w zakresie niezbędnym do jego przeprowadzenia jest Organizator – Fundacja Przyrodnicza „pro Natura” z siedzibą w Trzcinica Wołowska (56-160), przy Trzcinica Wołowska nr 10 poczta Wińsko.