Ogólnopolska baza gniazd bociana białego

Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego zawiera informacje o znajdujących się w Polsce gniazdach bocianich oraz miejscowościach bez gniazd. Jest prowadzona przez PTPP „pro Natura” od 1994 roku, a w roku 2009 rozpoczęto jej umieszczanie w Internecie. Informacje przedstawione są w oparciu o podział administracyjny – 16 województw, w obrębie których dane prezentowane są z podziałem na poszczególne gminy i miejscowości.

Większość informacji zgromadzonych w bazie w latach 1994 – 2008 (w sumie ponad 250 000 rekordów) pochodzi z obserwacji prowadzonych przez współpracowników Towarzystwa. Dzięki zbieraniu danych na temat liczebności, sukcesu lęgowego, przyczyn śmierci ptaków, umiejscowienia gniazd, wzbogacamy wiedzę na temat polskich bocianów. Ich analiza umożliwia poznanie bieżącej sytuacji polskiej populacji tych ptaków, pozwala na śledzenie zmian jakim podlega ona na przestrzeni lat i różnic pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Praca polegająca na obserwacji, notowaniu i przesyłaniu danych o gniazdach, podejmowana z sympatii do bocianów, służy pośrednio ich ochronie.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy przy rozbudowie, uzupełnianiu i aktualizowaniu Ogólnopolskiej Bazy Gniazd Bociana Białego.

W jaki sposób można przyczynić się do jej współtworzenia?

  • Dodając do bazy nowe gniazdo
  • Uzupełniając dane o gnieździe, które już znajduje się w bazie
  • Dodając informacje o efekcie lęgu z kolejnych lat
  • Przesyłając zdjęcie bocianiego gniazda
  • Podając informację o miejscowości bez gniazd

Do przesyłania informacji i zdjęć bocianich gniazd służą formularze elektroniczne umieszczone w bazie na poziomie konkretnej gminy i miejscowości. Wysyłając informacje i zdjęcia należy sprawdzić czy gniazdo, o którym dane zamierzamy zamieścić, nie zostało wcześniej zgłoszone do bazy. Od tego zależy wybór odpowiedniego formularza: „dodaj nowe gniazdo” lub „uzupełnij informacje o istniejącym gnieździe”.

Zdarza się, że w bazie gniazd do danej miejscowości przypisanych jest więcej informacji o gniazdach niż istniejących w niej gniazd. Dzieje się tak ponieważ w wielu przypadkach informacje dotyczące gniazd są nadsyłane w różnych latach przez różnych obserwatorów i niektórych zapisów nie da się do siebie dopasować. Prosimy o pomoc w aktualizowaniu i porządkowywaniu danych współpracowników PTPP „pro Natura” i internautów – obserwatorow bocianów.

Dodaj komentarz