Dzień Bociana 2011 na Dolnym Śląsku

Dzień Bociana we wrocławskim ZOO

Dnia 29 maja 2011 r. (w niedzielę), w godzinach 12.00 – 16.00, na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego (na łące przy wybiegu żubrów), odbyła się impreza edukacyjna dla dzieci z okazji Dnia Bociana.  W programie znalazły się różnorodne zajęcia plastyczne, ruchowe, sprawdzające i rozwijające wiedzę o bocianach i związanej z nimi przyrodzie.   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Zabawy prowadzone przez wolontariuszy PTPP „pro Natura”, m.in. „Żerujące boćki”, „Pojenie bocianków”, „Boćkowe kłopoty”, przybliżały dzieciom tajniki życia bocianów i stanowiły świetną rozrywkę. 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia plastyczne, w tym plener malarski przy wolierze z bocianami, lepienie zwierząt z masy papierowej, warsztaty origami, malowanie twarzy prowadzili instruktorzy i wolontariusze CEKDiM we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawy „bocianie” z chustą animacyjną Klanzy cieszyły się powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników imprezy. Maluchy poznawały m.in. trudy bocianich wędrówek, zmagały się z burzą, silnymi podmuchami wiatru, a także uciekały przed drapieżnikiem i szukały swoich gniazd po powrocie na lęgowiska.

 

 

 

 

 

Starsze dzieci próbowały swych sił w Quizie wiedzy o bocianach a także w teście pisemnym. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne pamiątki, do zwycięzców „powędrowały” książki o zwierzętach. 

 

 

 

 

 

 

 

Ważnym punktem programu było rozdanie nagród laureatom dolnośląskiego konkursu plastycznego „Bocian i jego sąsiedzi”. Zaszczyciły nas swoją obecnością: laureatka I miejsca – Marta Maciejewska z I Gimnazjum w Świdnicy oraz laureatka III miejsca – Ala Jagodzińska z Przedszkola Niepublicznego „Agatka” w Wałbrzychu.

 

Kącik edukacyjny i rysunkowy przyciągał dzieci w różnym wieku

 

 

 

 

 

 

W punkcie informacyjnym PTPP „pro Natura” można było zdobyć informacje o bocianach i wziąć interesujące materiały.

 

 

 

 

 

 

 Stoisko Izby Celnej przyciągało uwagę dorosłych i dzieci. Można było tu uzyskać ciekawe informacje m.in. o zagrożonych gatunkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wolontariusze z Gimnazjum nr 19 we Wrocławiu wykonali czapki – dzioby bocianie z brystolu, które zakładali dzieciom uczestniczącym w obchodach Dnia Bociana. Ponadto rozprowadzali broszurę edukacyjną o bocianach wśród osób zwiedzających ZOO.

 

 

 

 

 

 

Wolontariusze PTPP „pro Natura” rozdawali osobom zwiedzającym ZOO broszurę edukacyjna na temat bocianów z zaproszeniem do udziału w konkursie z nagrodami z okazji bocianiego święta. Przy wyjściach z ZOO znajdowały się skrzynki na wypełnione karty konkursowe. Po zakończeniu konkursu organizatorzy wytypowali 20 laureatów, którzy otrzymali nagrody książkowe.

 

 

 

 

 

Obchody Dnia Bociana 2011 na Dolnym Śląsku objęło swoim patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, a wsparcia finansowego udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Impreza edukacyjna dla dzieci 29 maja 2011 w ogrodzie zoologicznym została zorganizowana przez PTPP „pro Natura” wspólnie z ZOO Wrocław sp. z o. o. oraz Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Organizacja konkursu plastycznego oraz imprezy edukacyjnej dla dzieci w dniu 29 maja 2011 i konkursu dla zwiedzających ZOO dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.