31 maja 2010 po raz ósmy obchodziliśmy w Polsce Dzień Bociana. Zwracaliśmy szczególną uwagę na duże znaczenie działań lokalnych na rzecz ochrony tych ptaków i potrzebę aktywności na poziomie gminy. Dla podkreślenia tego przesłania, Dzień Bociana 2010 obchodzony był pod hasłem:
„W naszej gminie bocian nie wyginie”.
Tło merytoryczne:
Dla zachowania polskich bocianów niezbędne jest podejmowanie konkretnych działań dla utrzymania lokalnych populacji tych ptaków. Zachęcamy mieszkańców oraz samorządy wszystkich gmin w Polsce do takiego gospodarowania zasobami naturalnymi, aby nie zabrakło miejsca dla bocianów. Potrzebne są inicjatywy na rzecz ochrony gniazd i żerowisk tych ptaków, realizowane równolegle w możliwie wielu miejscach w kraju. Przy okazji obchodów Dnia Bociana warto pokazać jak wiele działań jest podejmowanych z myślą o bocianach i jak liczne grono przyjaciół mają te ptaki wśród Polaków.
Prócz osób indywidualnych, które często samodzielnie naprawiają bocianie gniazda, montują platformy, opiekują się rannymi ptakami, licznych sprzymierzeńców znajdują bociany m.in. wśród strażaków i energetyków, wielokrotnie interweniujących w związku z zagrożonymi gniazdami. Nierzadko urzędy gmin wspierają działania służące bocianom. Istnieją ośrodki rehabilitacji ptaków, gdzie ranne bociany otrzymują pomoc weterynaryjną i niezbędną opiekę. W Polsce działa kilka organizacji specjalizujących się w ochronie bocianów.
Przykłady lokalnych obchodów Dnia Bociana 2010:
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnoborsku
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Toruniu
- Zespół Szkół nr 3 w Hajnówce
- Dzień Bociana w Kłodzku
- Zespół Szkół w Cociewie
- Zespół Szkół w Skawicy
- Szkoła Podstawowa w Karszewie
- Przedszkole Samorządowe w Dobrocinie
- Szkoła Podstawowa w Czerninie
- Gimnazjum w Janowcu Wlkp.
- Szkoła Podstawowa w Gostycynie
- Szkoła Podstawowa nr 32 w Zabrzu
- Zespół Szkół nr 1 w Raciechowicach
- Szkoła Podstawowa w Lidzbarku Welskim
- Szkoła Podstawowa w Radostowie
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej